Po Radku Čížovi hledalo vedení SK Lidečko nového trenéra u hlavního mužstva. Nabídku přijal Martin Filgas, který má za sebou bohatou fotbalovou kariéru. Proč přijal nabídku na postupu trenéra, jaká byla příprava nebo třeba co říká na snový start do začátku sezóny se dočtete v rozhovoru.

Martine, když jsi dostal nabídku jako nový trenér A mužstva SK Lidečko, rozhodoval ses dlouho?

Ano, musím se přiznat, že nad nabídkou z Lidečka, která mě velmi potěšila jsem musel chvíli přemýšlet. Nakonec rozhodlo to, že je tady velmi mladý tým plný výborných fotbalistů včetně nestárnoucího kanonýra Aleše Číže a skvělého gólmana Romana Hyžáka. Když mě v mém rozhodnutí podpořila manželka a vyhověl mi i můj zaměstnavatel firma Kovar bylo rozhodnuto.

Tvému předchůdci Radkovi Čížovi se málem podařilo postoupit do I.A, byl pro tebe signál i to, že mužstvo může hrát i nový ročník o ty nejvyšší příčky?

Samozřejmě přebírat tým po Radku Čížovi bylo velmi těžké. Svou znalostí a hlavně obětavostí dokázal s týmem především v minulé sezóně velké věci. Jak hráče, tak fanoušky si získal na svou stranu. Když skončil, kluci nevěděli, co od nového trenéra mají čekat. Doufám, že jsem aspoň z poloviny splnil jejich očekávání a pevně věřím, že i v této sezóně se Lidečko bude pohybovat na těch nejvyšších možných příčkách tabulky 1.B třídy.

Jaká byla příprava na sezónu a seznámení s novým mužstvem, v Lidečku máme samé odchovance a věkově se dá do budoucna na čem stavět…

Z mého pohledu příprava dopadla velmi dobře. Mám trochu jiné metody než Radek. Snažím se aby jsme hráli více do kombinace. Pokud u některých hráčů odstraníme takovou tu zbrklost a zkvalitníme větší klid v koncovce bude to jen a jen lepší. Tento mladý tým tvoří vynikající partu, plní tréninkové jednotky na sto procent. To si myslím, že jsou dva hlavní aspekty, které vedou k úspěchu.

Vstup do sezóny vyšel střelecky i bodově velmi dobře, takřka každého soupeře jsme přestříleli a máme plný počet bodů (9) se skórem 16:3, takový start by si přál asi každý trenér?

Ano, já osobně jsem nadšený. Máme po třech kolech plný počet bodů. Pokud bude mužstvo pokračovat ve stejném přístupu a vyhnou se nám zranění, tak to bude ten správný směr! Je mi ale zcela jasné, že ty těžké zápasy teprve přijdou.

Sám jsi hrál fotbal vysoko, kde jsi začínal svoji fotbalovou kariéru a jaká byla její cesta? Řekl jsi, že pokud ti to trenérské povinnosti dovolí tak si odskočíš zahrát za Tygry z Lužné…

S fotbalem jsem začal již v 6 letech, kde mě na fotbalové hřiště přivedl můj otec. O rok později už jsem přestoupil na Vsetín. V 11 letech si mě všiml Zlín a od páté třídy v rámci sportovních tříd jsem působil tam. V 17 letech přišla nabídka z Olomouce a Sparty Praha. Nebylo se nad čím rozmýšlet a já se ocitl v hlavním městě, přesněji řečeno na Letné. O měsíc později jsem se dokonce dostal i do českého národního týmu nejprve do sedmnácti a po sléze osmnácti let. Bylo to nejkrásnější období mého fotbalového života. Ten pocit když stojíte před několika tisícovek fanoušků a hraje česká národní hymna je nepopsatelný. Nicméně 2 týdny před koncem hostování mi bylo sděleno, že dlouho slibovaná profesionální smlouva nebude, tak sem se rozhodl, že se vrátím zpět do Zlína. Do A týmu jsem se ale nikdy nedostal. Po té přišlo hostování v Bystřici pod Hostýnem, kde jsem strávil rok a půl v rámci civilní služby. Hrála se tam v té době MSFL (3 liga). Následovalo roční hostování v divizním Slavičíně. Začínalo být zcela jasné, že se fotbalem živit nebudu, tak sem nakonec hrál 6 let ve Lhotě u Vsetína 1.A třídu. Začaly zdravotní problémy a já se vrátil zpět do Lužné. Po spojení s Valašskou Polankou jsem začal hrávat za A tým a pomohl klukům ke dvěma krásným postupům až do krajského přeboru, v tom už jsem logicky kvůli věku a hlavně fyzické kondici moc nehrával a vrátil zpět do Lužné, kde jsem poslední rok vykonával funkci hrajícího trenéra. Ano, pokud to bude jen trochu možné, tak si za Tygry vždycky rád aspoň poločas zahraju.

Co se týká marodky tak Jirka Fusek ještě léčí koleno, ostatní hráči jsou připraveni?

Jirka Fusek jako správný kapitán nám velmi chybí. Doufám, že to zranění není tak vážné a věřím, že se co nejdřív vrátí. Dlouhodobě je zraněný Roman Brhel a teď se k němu přidal i Jakub Zádrapa. U těch dvou opravdu nevím kdy naskočí. Naopak Michal Harnádek a Petr Sekula už by se mohli příští týden vrátit do tréninku.

Příště zajíždíme do Prlova, kterému vstup do sezóny naopak moc nevyšel, může hrát pro nás i psychická pohoda v mužstvu?

Psychika je teď určitě na naší straně, ale Prlov je doma velmi nebezpečný a nevyzpytatelný soupeř. Navíc mají po třech kolech jen bod. Je to derby a každé takové utkání je velmi těžké, ale to si určitě všichni naši hráči uvědomují a udělají maximum proto, abychom dovezli další tři body do Lidečka.

Děkuji za rozhovor a přeji ať se daří

Také děkuji za rozhovor. OF